RPH TAHUN 1 BM

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tahun              : 1 Mahir (21  orang murid)

Masa                : 9.15-9.43 (60 minit)

Tema               : Diri Saya

Tajuk               : Kenali Saya

Standard Kandungan :

2.1 Asas membaca dengan sebutan yang betul.

Standard Pembelajaran :

2.1.1 Membaca bentuk-bentuk abjad dan membunyikan huruf vocal dengan sebutan yang    
         betul
2.1.2 Mengeja dan membatang suku kata terbuka dengan sebutan yang betul.  

Objektif           : Pada akhir pelajaran ini murid dapat:

1.      Membaca bentuk abjad dengan betul dan tepat.
\
2. Mengeja dan membatang suku kata terbuka dengan betul.

SDK                 : 1.1.1, 1.1.2, 2.1.2,.2.1.3,, 3.1.2, 4.1.2

BBM                : Gambar/Pensel warna/kad huruf dank ad suku kata

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengenali diri sendiri dari aspek makanan
kegemaran,umur,rancangan kegemaran.

Nilai Murni : Sayang kepada diri sendiri,keluarga,bangsa dan negara.


Langkah/Masa

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Fasa.SDK/Catatan



Set induksi

5 minit

1.      Murid ditunjukkan   buah duku.
2.      Murid juga ditunjukkan sebotol budu.
3.      Guru bertanya beberapa soalan.
Contoh soalan
1.      Ini Buah apa?
2.      Bolehkah kamu makan buah ini?
3.      Di mana kamu boleh dapat buah ini?
(dengar respon murid)
4.      Apakah yang ada dalam botol itu?
(dengar respon murid)
-          Guru mengeluarkan kad perkataan dan murid mengeja dengan sebutan yang betul




1.1.2.Memupuk pemerhatian kepada objek,perkataan,ayat atau teks secara menyeluruh.







Langkah 1
1.      Murid bercerita secara lisan tentang diri sendiri dan buah yang digemari.

Contoh Petikan
-Nama saya Najmi,
-Saya suka makan buah duku.
-Cita-cita saya ingin jadi guru.
      2.  .Mempamerkan huruf vocal dan konsonan.
             - huruf b
             - huruf d
             - huruf u
      3.    Murid menyebut huruf yang dipamerkan
      4.    Murid menulis huruf  di papan hitam





2.1 Penjanaan idea
2.1.2 Menghasilkan idea secara berterusan
2.1.3 Menghasilkan idea yang bermakna. 



Langkah 2
1.      Murid mengeja DUKU dan mengrekakan tangan membentuk huruf D
2.      Guru menyebut suku kata du dan diikuti oleh murid.
3.      Guru menyebut suku kata ku dan diikuti oleh murid.
4.      Simulasi dalam kelas
4.1  Seorang murid memegang suku kata du
4.2  Seorang lagi memegang suku kata ku
4.3  Kedua-duanya mencatumkan suku kata
4.4  Murid lain menyebut suku kata yang digabungkan itu dengan betul dan tepat
4.5  Guru member pujian kepada murid yang terlibat dalam simulasi itu.
4.6  Mengeja duku dengan spontan  dan menyebut suku kata pertama/kedua.


1.1  Penambahbaikan.
3.1.2 Mengubah suai idea.



Langkah 3



1.      Beberapa orang murid di minta untuk menyambung suku kata di papan hitam
2.       
3.      Murid membaca beberapa ayat mudah yang ditulis oleh guru.
Contoh Ayat.
1.      Saya ada duku
2.      Saya ada duku tiga kilo
3.      Saya suka budu
4.      Ibu beli budu
4.      Murid membaca ayat secara individu.
5.      Murid menulis ayat mudah dalam buku garis 4.
6.      Guru membimbing murid menulis dengan teknik yang betul





4.1  Perlaksanaan
4.1.2        Menyusun idea secara tersusun  dan mudah difahami
4.1.3         



Penutup

1.      Murid mengeja perkataan budu dan duku secara beramai-ramai dalam kelas
2.      Guru menerangkan khasiat buag duku
3.      Guru bercerita mengenai budu.
4.      Guru dan murid bersoal jawab tentang topic yang diajarkan.